Bylinkové zahradnictví HERBINKA

Bylinky z láskyplné zahrádky

Rýmovník (Plectranthus amboinicus)

Rýmovník (Plectranthus amboinicus)

SKLADEM

Rýmovník (Plectranthus amboinicus) - bylinka, léčivé čaje - vhodný při nachlazení, rýmě.

  • Cena: 49 Kč

Výrobce: Herbinka

Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je aromatická léčivá bylina a koření až jeden metr vysokého keřovitého vzrůstu s hustě rostoucími vejčitými chlupatými listy pocházející z východní Afriky. Kvete nenápadnými kvítky asi jeden týden v zimě. Rovněž se hojně pěstuje v Indii, kde se používá k léčbě nachlazení, rýmy, bolestech krku a hlavy, kašle, při horečce, kožních onemocněních jako jsou ekzémy či bodnutí hmyzem a mnoha dalších neduhů. Dle některých zdrojů má i antioxidační účinky, lze ho využít tedy i k detoxikaci, rovněž účinkuje při vysokém krevním tlaku, problémech s trávením či ledvinami. Působí také proti stresu a psychickým potížím. Obsahuje účinné látky jako jsou vonné silice (voní jako eukalyptus), ale také omega-6 mastné kyseliny, vitamín K, A a C. Užívanou částí jsou listy, které můžeme rozdrtit do čaje nebo je žvýkat. Stejně účinné jsou ale i inhalace kdy stačí listy rozlomit a rozmačkat a čichat příjemnou vůni. Tato bylinka se dává do ložnic astmatikům, aby se jim lépe dýchalo. Rovnež ho lze umístit do kuchyně, kde odpuzuje hmyz, a to včetně molů. Tento druh rýmovníku má o něco citrónovější vůni než klasický rýmovník.

Plectranthus amboinicus - rýmovník pocházející z východní Afriky jehož aromatické lístky se používají v kuchyni jako náhrada oregana. Chutí a vůní připomíná oregáno, proto se používá i jako koření do masitých či zeleninových pokrmů a do polévek.

Jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu špatně snášející mrazy, pěstujeme ji jako rostlinu pokojovou či přenosnou. Přes léto se dá pěstovat na zahradě na slunném stanovišti v propustné, spíše sušší půdě. Při dlouhodobém přemokření hrozí hniloba kořenů a krčků a rostlina zahyne. Rovněž by se měla chránit před prudkých poledním sluncem. Na jaře je dobré rostlinku přesadit do většího květináče a občas ji přihnojit. Doporučejeme ji pravidelně zaštipávat, aby si udržela pěkný kompaktní tvar. Množit lze řízky.

Nový komentář

* (Povinné)

11
Březen
2019

NOVINKA: Migrénovník - při bolestech hlavy

Přidáno: 11. 3. 2019 16:49:17 Počet shlédnutí: 21

NOVINKA: Migrénovník - při bolestech hlavy Trápí Vás bolesti hlavy? Vyzkoušejte Migrénovník.

Čtěte více... Komentáře: 0

11
Únor
2019

Kotvičník zemní semena AKCE 20 + 10 ks zdarma

Přidáno: 11. 2. 2019 10:34:40 Počet shlédnutí: 39

Kotvičník zemní semena AKCE 20 + 10 ks zdarma Kotvičník zemní semena AKCE 20 + 10 ks zdarma

Čtěte více... Komentáře: 0

12
Prosinec
2018

Keramické výrobky - dárky

Přidáno: 12. 12. 2018 23:59:09 Počet shlédnutí: 77

Keramické výrobky - dárky

Čtěte více... Komentáře: 0

10
Září
2018

Rýmovník AKCE - 3+1 ZDARMA

Přidáno: 10. 9. 2018 21:32:37 Počet shlédnutí: 175

Rýmovník AKCE - 3+1 ZDARMA Rýmovník (Plectranthus amboinicus) - bylinka, léčivé čaje - vhodný při nachlazení, rýmě. Pokud objednáte 3 ks rýmovníku, tak od nás dostáváte 1 ks ZDARMA :-)

Čtěte více... Komentáře: 0

01
Březen
2018

Spuštění nového webu

Přidáno: 1. 3. 2018 11:11:00 Počet shlédnutí: 211

Spustili jsme nové webové stránky i s e-shopem! E-shop je výstavbě, neustále na něm pracujeme a doplňujeme pro Vás nové bylinky, popisy i fotografie :-) Doufáme, že se Vám budou líbit.

Čtěte více... Komentáře: 0

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info