Bylinkové zahradnictví HERBINKA

Bylinky z láskyplné zahrádky

Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Předobjednávka

Čekanka obecná (Cichorium intybus)

  • Cena: 49 Kč

Výrobce: Herbinka

Čekanka obecná (Cichorium intybus) je bylina s rozvětvenými vzpřímenými stonky s přízemní růžicí listů dorůstající výšky až 150 cm. Spodní listy jsou kracovitě peřenosečné až chobotnatě zubaté, horní listy jsou kopinaté a celkokrajné, nedělené. Kvete od července do září modrými, někdy růžovými nebo bílými květy v chudé latě. Plodem jsou nažky. Má ráda slunné stanoviště a vápenité, hlinité, suché půdy. Množí se přímým výsevem na sklonku léta nebo dělením na podzim či na jaře. V prvním roce se sklízejí mladé listy, od druhého roku také květy a kořeny. Listy a květy se mohou spotřebovávat pouze čerstvé, kořeny se očistí, rozdělí na menší kusy a usuší.

Čerstvé lístky se přidávají do zeleniny a salátů. Květy se hodí ke zdobení sladkých pokrmů. Pražený kořen slouží jako náhražka kávy.

Ve středověku se čekance připisovala nesmírná čarovná moc (především kouzlo lásky). Hořký čaj z natě nebo kořenů povzbuzuje chuť k jídlu při nechutenství. V lidovém léčitelství slouží čekanka také k ošetřování nečisté pokožky.

Nový komentář

* (Povinné)

01
Březen
2018

Spuštění nového webu

Přidáno: 1. 3. 2018 11:11:00 Počet shlédnutí: 898

Spustili jsme nové webové stránky i s e-shopem! E-shop je výstavbě, neustále na něm pracujeme a doplňujeme pro Vás nové bylinky, popisy i fotografie :-) Doufáme, že se Vám budou líbit.

Čtěte více... Komentáře: 0

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info