Bylinkové zahradnictví HERBINKA

Bylinky z láskyplné zahrádky

Tymián citronový (Thymus citrodorus)

Tymián citronový (Thymus citrodorus)

SKLADEM

Tymián citronový (Thymus citrodorus)

  • Cena: 49 Kč

Výrobce: Herbinka

Tymián citronový (Thymus citrodorus) vznikl křížením tymiánu obecného a mateřídoušky vejčité spolu s dalšími kultivary jež se liší především barvou listů. Při tradičním zbarvení se velmi podobá tymiánu obecnému přičemž ale má jak již název napovídá výrazně citronové aroma i chuť. Má poměrně malé tuhé oválné lístky na vrchu sytě zelené, zespodu světlé s lehce podvinutými okraji, které vyrůstají na krátkých řapících. Kvete od června do července drobnými světle fialovými nebo růžovými kvítky. Tento tymián tvoří krásné keříky a pěstujeme ho stejně jako tymián obecný, jelikož se jedná o křížence množí se pouze vegetativně, tedy řízkováním nebo dělením trsu. Má rád slunečné stanoviště a propustnou vápenitou půdu.

Pro své výrazně citronové aroma i chuť ho lze použít do každého receptu, který vyžaduje citronové aroma, například se výborně hodí k rybímu, jehněčímu či drůbežímu masu, mořským plodům, bramborám či dušené zelenině. Tato bylinka pomáhá rovněž strávit těžká a tučná jídla. Konzumovat můžeme i kandované květy, které se používají ke zdobení různých dezertů, či je můžeme čerstvé přidat do zeleninových či ovocných salátů.

Citronový tymián doporučujeme nasušit, případně naložit do oleje či octa, dá se i skladovat v sáčku v lednici poměrně dlouho dobu, neboť podléhá zkáze velmi pomalu. Rovněž si z tohoto tymiánu můžeme připravit i odvar, který pomáhá při chorobách dýchacího a trávicího ústrojí, při nachlazení a bolestech hlavy, má totiž stejné obsahové látky jako tymián obecný. Zevně můžeme tento tymián použít do ústních vod či kloktadel nebo ho použít při dermatitidě a bradavicích. Čaj z citronového tymiánu je dokonce lahodnější než z tymiánu obecného.

Nový komentář

* (Povinné)

11
Únor
2019

Kotvičník zemní semena AKCE 20 + 10 ks zdarma

Přidáno: 11. 2. 2019 10:34:40 Počet shlédnutí: 11

Kotvičník zemní semena AKCE 20 + 10 ks zdarma Kotvičník zemní semena AKCE 20 + 10 ks zdarma

Čtěte více... Komentáře: 0

12
Prosinec
2018

Keramické výrobky - dárky

Přidáno: 12. 12. 2018 23:59:09 Počet shlédnutí: 46

Keramické výrobky - dárky

Čtěte více... Komentáře: 0

10
Září
2018

Rýmovník AKCE - 3+1 ZDARMA

Přidáno: 10. 9. 2018 21:32:37 Počet shlédnutí: 145

Rýmovník AKCE - 3+1 ZDARMA Rýmovník (Plectranthus amboinicus) - bylinka, léčivé čaje - vhodný při nachlazení, rýmě. Pokud objednáte 3 ks rýmovníku, tak od nás dostáváte 1 ks ZDARMA :-)

Čtěte více... Komentáře: 0

01
Březen
2018

Spuštění nového webu

Přidáno: 1. 3. 2018 11:11:00 Počet shlédnutí: 182

Spustili jsme nové webové stránky i s e-shopem! E-shop je výstavbě, neustále na něm pracujeme a doplňujeme pro Vás nové bylinky, popisy i fotografie :-) Doufáme, že se Vám budou líbit.

Čtěte více... Komentáře: 0

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info